slepjumuzejs

Jaunumi

 

V Tirzas Mierlaiku slēpojums un TTT (Tirzas trakais telemarks) 

 

Norises vieta:  Tirzas slēpju muzejs, Tirza, Tirzas pagasts, Gulbenes novads, Latvija.

Norises laiks: 2019.gada 16.-17. februāris.

Obligāta pieteikšanās pie Nila sūtot e-pastu uz [email protected]  vai sūtot īsziņu uz  tālruni: 29216834.

Dalības maksa: skatīt informāciju zemāk.

Pasākuma programma:

1 diena, 16. februāris, Tirzas Mierlaiku slēpojums

11.00 Ierašanās un pulcēšanās pie Tirzas Slēpju muzeja (Pamatskolas internāta stāvvietā), reģistrēšanās. Rīta kafija.  Fotografēšanās pie muzeja vārtiem.

11.30 Izbraukšana ar skibusu uz Mierlaiku slēpojuma starta vietu pie Lielkaļu mājām, Galgauskas pagastā. 

11.50 Slēpojuma starts. Slēpojums gar “Lielā pura” mājām (Galgauskas izrunā “Lilais purs”), pāri Lielajam purvam, dabas skatu baudīšana.

12.30 Pietura pie Tirzas pagasta Voldiņu mājām - gleznotāja Ludolfa Liberta bērnības mājas, kur saimniekoja viņa vectēvs Tirzas muižas mežsargs Jānis Lācis. Īss stāstījums par gleznotāja bērnību un Voldiņiem. 

12.50 Slēpojuma turpinājums.

13.30 Slēpojums caur Tirzas kapiem – gar dzejnieces Tirzmalietes, gleznotāja Paula Duškina-Kalēja kapiem, garām Pasaules karā un Brīvības cīņās kritušo Tirzas draudzes dēlu pieminekli un pieminekli represētajiem. Svecītes aizdedzināšana pie Tirzmalietes kapa. 

14.45 Atpūta Tirzas upes krastā, pie Tirzaslejas. Ugunskurs. Tējas un uzkodu baudīšana. Īss stāsts par apkārtnē esošām vietām un celtnēm un vēsturi.

15.30 Slēpojuma turpinājums gar Tirzas svētavotu, Tirzas baznīcu un tālāk uz Tirzas slēpju muzeju.

16.20 Slēpojuma noslēgums pie slēpju muzeja. Muzeja, krājuma jaunieguvumu, slēpju izstādes apskate. 

16.35 Dalībnieku retro tērpu un slēpošanas inventāra modes skate pie Tirzas Slēpju muzeja.  Apbalvošana. 

17.30 Pusdienas Tirzas pamatskolas sarīkojumu zālē un Mierlaiku slēpotāju alus baudīšana.

18.30 Dalībnieku muzicēšana. Uzstāsies vokāli – instrumentālā apvienība  ”Kandahāra”: Muzikālais līderis Imants Pulkstenis (balss, ģitāra), vokāli - mākslinieciskā vadītāja Zigrīda Kručena (balss un dažādi instrumenti), Mārcis Mūrnieks( balss, kokle, vijole, ģitāra), Rihards Valters (bungas, balss), Edvards Treijs (ģitāra, balss), Matīss Šalms (ģitāra, balss), Marta Treija (ģitāra), Emīlija Treija (balss, vijole), citi nepieteiktie dalībnieki. 

19.45 Daiņa Pūkas stāstījums par telemark slēpošanas moderno aprīkojumu.

20.15 Filmu skatīšanās par slēpošanu un telemarku. Sarunas.

 

2. diena, 17. februāris, TTT jeb Tirzas trakais telemarks.

 

10.00 Rīta kafija.

11.00 Došanās uz Tirzas upes senlejas nogāzēm.

11.15 Nobraucieni no kalna pie Tirzas Liepu mājām.

12.00. Slēpojums uz tējnīcu “Laiks”. 

12.15 – 13.30 Brokastu un tējas baudīšana tējnīcā “Laiks”. 20.gs. sākuma Tirzas fotogrāfa Ferdinanda Knoka fotogrāfiju un K. Dzeņa seno fotoaparātu kolekcijas apskate. Fotosesija ar senlaiku slēpēm un senlaiku slēpošanas tērpos.

Svarīga informācija!!!!:

Paredzētā programma un pasākuma norises diena tomēr var mainīties laika apstākļu dēļ. Informācija par iespējamām izmaiņām tiks izziņota atsevišķi. Ja sniega būs maz, tad slēposim pa zāli un lapām.

Nokļūšana: skatīties mājas lapu www.slepjumuzejs.lv. Automašīnas lūdzu novietot stāvvietā pie lielā ceļa (lejā pie Tirzas pamatskolas internāta). Tieši pie muzeja ēkas drīkst piebraukt tika organizatoru transports. Uzmanību! Lūgums nepaļauties uz Vaze un līdzīgām programmām, jo tās mēdz aizvest braucējus caur Gulbeni, laikus nenogriežoties pie Velēnas (40 km līkums)!

Apģērbs: Tikai sens apģērbs no antikvariāta vai vecmāmiņas pūra lādes, retro stila apģērbs no sekondhenda. Ja sniegs ir irdens vai slapjš, vēlamas slēpošanas bahilas, Ierosmei – slepjumuzejs.lv sadaļā “Publikācijas” raksts: “Kā jāģērbjas slēpojot?” vai sadaļā “Foto” vai sk. bildes zemāk. 

Inventārs: veco laiku koka slēpes, vai pēc senlaiku tehnoloģijām izgatavotas jaunas koka slēpes, senlaiku nūjas, senlaiku zābaki; jauni dabīgās ādas zābaki, jaunas bambusa nūjas. Ja nekas no tā nav, meklējiet www.ss.lv vai vēršaties pie Nila vai Mārča, mums ir zināms daudzums ar slēpēm. Koka slēpju inventāru var iznomāt no Daiņa Pūkas Rīgā, vairākas dienas iepriekš sazinoties pa tālr. 29272005. Dainis var jums palīdzēt arī ar jūsu koka slēpju remontu un sagatavošanu slēpojumam.  Vēlams izvēlēties platas slēpes. Brīdinājums – slidot slidsolī ar slēpēm nebūs iespējams, jo mēs slēposim pa dziļo sniegu! Otrajā dienā vēlams telemarka retro ekipējums, bet varēs arī piedalīties ar distancenēm – braukt no nogāzēm pa taisno , slēpot pa horizontāli vai vienkārši vērot telemarkistus. Neaizmirstiet, ka koka slēpju slīdvirsmu ir jānodarvo ar priežu darvu un jāiesmērē ar parafīnu, sevišķi atkušņa laikā.

Naktsmājas: Atjaunotajā Tirzas vecās pagastmājas ēkā ir ierīkots skolas internāts ar gaumīgi iekārtotām guļamtelpām, jaukām divstāvu gultiņām un virtuvi.  Lūgums iepriekš pieteikties. 

Muzicēšana: būs iespēja izvingrināt balsi, kopā ar vokāli instrumentālo apvienību “Kandahāra”.

Pusdienas pasākuma pirmajā dienā: Bez maksas, dalībniekiem kas samaksāja ziedojumu.

Brokastis paskuma otrajā dienā: Tiem dalībniekiem, kas paliek uz TTT brokastis paredzētas tējnīcā Laiks, Tirzaslejā. Brokastis bez maksas.

Filmēšana: Mierlaiku slēpojums tiks filmēts no drona. Ja kāds bildē ar savu fotoaparātu vai telefonu lūgums bildes pēc pasākuma atsūtīt uz e-pastu: [email protected]

Dalības ziedojumi: Dalības ziedojumus veikt pārskaitot tos uz kontu, kas norādīts Tirzas Slēpju Muzeja mājas lapā, sadaļā –“ Ziedot muzejam”.  Ziedojuma minimālais apmērs ja dalībnieks piedalās pirmās dienas pasākumos - 10 EUR par katru dalībnieku (iekļautas vieglas pusdienas pie ugunskura, vakariņas 1 dienā) un ja dalībnieks piedalās abās pasākuma dienās 15 EUR par katru dalībnieku (iekļautas vieglas pusdienas pie ugunskura, vakariņas 1 dienā un brokastis 2 dienā). Jūsu ziedojumi tiks izmantoti tālākai muzeja attīstībai. Par ziedojumu iespējams saņemt ienākuma nodokļa atlaidi.

Organizatori: Nils t.29216834, Mārcis t.29571124

 

 

 

Muzeja atklāšana un Mierlaiku slēpojums 2015

2015. gada februāra beigās ar Mierlaiku slēpojumu tika atzīmēta Slēpju muzeja atklāšana. Sapulcējušies slēpošanas entuziasti bija ģērbušies retro stilā un ekipējušies ar vecām koka slēpēm un nūjām, kā arī jaunām slēpēm un nūjām, gatavotām Tirzas slēpju artelī. Sākumā dalībnieki pa dziļo sniegu devās 7 km slēpojumā pa maršrutu Slēpju muzejs – valsts nozīmes arheoloģiskais piemineklis Jāņakmens – Mežrūži – Slēpju muzejs. Pēc liela lauka šķērsošanas dalībnieki sasniedza Bulliņu mežu, kur pārbaudīja Mārča Mūrnieka iepriekš izliktos caunu slazdus. Pēc tam, kopumā noslēpojot 3 km, visi sasniedza Jāņakmeni, kur akmens mugurā tapa piemiņas fotogrāfijas. Tālāk ekspedīcija, baudot mežaina apvidus ainavas, sasniedza Mežrūžu mājas, kur to ar karstu tēju laipni sagaidīja pārējie slēpojuma dalībnieki, kuri bija izvēlējušies īso slēpojuma maršrutu (3 km). Pēc jautras pasēdēšanas un atpūtas slēpotāji devās atceļā. Vairākas stundas vēlāk ceļotāji, iespaidu pilni, lieliskā garastāvoklī atgriezās Slēpju muzejā. 

Sekoja oficiālās uzrunas un apsveikumi. No “Telemark” slēpošanas eksperta Daiņa Pūkas Slēpju muzejs saņēma dāvinājumu – retu, Tilinga slēpju fabrikas 20. gs. 20. gados ražotu “Telemark” slēpju pāri. Pēc svinīgas lentītes pārgriešanas, tirzmalieša Marisa Vētras dziedājumam skanot, notika muzeja ekspozīcijas apskate. Tad viesi devās pusdienās, baudīt uz ugunskura gatavotu gardu zupu un piedalīties ķekatnieku priekšnesumā. Pēc pusdienām sākās Daiņa Pūkas lekcija par “Telemark” slēpošanas stilu, bet vēlāk tuvējā kalna nogāzē notika arī “Telemark” paraugdemonstrējumi un dalībnieku izmēģinājuma braucieni. Pēc kāju izvingrināšanas kalnā izturīgākie devās uz “Telemark” filmu vakaru. Vēlāk pašus izturīgākos gaidīja karsta pirts Tirzas Kalna Lieldakaros. 

Tā noslēdzās pirmais Tirzas Mierlaiku slēpojums un Slēpju muzeja atklāšana. Paldies visiem dalībniekiem, un gaidām visus 2016. gada Mierlaiku slēpojumā!

 

KONTAKTI

 

 

 

© Copyright - Nils Treijs, 2016