slepjumuzejs

Tirza

Tirzas senleja. Foto: N.Treijs

Tirzas senleja. Foto: N.Treijs

 

Tirzas pagasts atrodas Gaujas lielākās pietekas Tirzas upes krastos, Vidzemes augstienes pašā austrumu malā, 164 km no Rīgas. Tirzas upe ir izveidojusi iespaidīgu senleju, kas veido Tirzas neatkārtojamo ainavu. Atšķirībā no Gaujas senlejas Tirzas senleja ir daudz lēzenāka un uz pusi seklāka, tāpēc tā ir daudz piemērotāka slēpošanai ar distanču un tūristu slēpēm. Tirzas upe savā tecējumā pa applūstošajām pļavām veido daudzus meandrus, kas veido fantastiskus labirintus klejojumiem un dabas pētīšanai. Reljefs, paceļoties no upes kreisā krasta uz senlejas malu, uzreiz nenomierinās, bet vēl vairākus kilometrus “viļņojas” nelielos pļavu un tīrumu pauguros. Upes pretējā krastā uzreiz sākas lieli priežu sili, kas plešas daudzu kilometru attālumā līdz pat Vecadulienai. 

Dabas skaistumu Tirzā papildina daudzi arhitektūras pieminekļi – baznīca, viduslaiku pils drupas, Biedrības nams, vietējais Brīvības piemineklis un citi. Daudzi, kuri uzkavējušies Tirzā, pat runā par īpašo Tirzas maģiju. Varbūt tāpēc šeit dzimuši Andrievs Niedra, Jānis Misiņš, Ludolfs Liberts, Mariss Vētra, Aīda Niedra, Elza Ķezbere un daudzi citi slaveni cilvēki? Lai kā tur nebūtu, ja ir sniegs, ir arī brīvība to visu iepazīt ar slēpēm kājās. Jo tikai ziemā ar slēpēm iespējams pārvietoties ar kājām tur, kur tas nav iespējams pārējos gada laikos – pa ezeriem, upēm un purviem.

 

Tirzas senleja. Foto: N.Treijs

Tirzas senleja. Foto: N.Treijs

 

Apskates objekti Tirzas pagastā ar telefonisku pieteikšanos (371-25650809, Iveta), pret ziedojumiem:

  • Tirzas evaņģēliski luteriskā baznīca (valsts nozīmes arhitektūras piemineklis) ar baronu fon Keimernu (von Ceumern) kapliču  
  • PSRS perioda vēstures liecību ekspozīcija 
  • Kultūrvēsturiskā mantojuma ekspozīcija “Ziedukalns”
  • Ekskursija pa Tirzas pagasta vēsturiskajām vietām

KONTAKTI

 

 

 

© Copyright - Nils Treijs, 2016